Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Ολυμπιακός Κ19

Διέσυρε τη Μίλαν σε έξι λεπτά και σήκωσε το UEFA Youth League

Ο Ολυμπιακός Κ19 νίκησε τη Μίλαν με σκορ 3-0 στον τελικό του UEFA Youth League και έφτασε στην κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου, το οποίο και αποτελεί το πρώτο στην ιστορία του συλλόγου, αλλά και το πρώτο  ευρωπαϊκό τρόπαιο που κατακτά ποδοσφαιρική ελληνική ομάδα.
Ο Ολυμπιακός Κ19 έτυχε κατά την επιστροφή του θερμής υποδοχής στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος από μεγάλο πλήθος «ερυθρόλευκων» οπαδών της πειραϊκής ομάδας.
Η εικόνα του ματς:
Έξι λεπτά ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό του Συλαϊδόπουλου ώστε να φτάσει στην κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου.
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και από νωρίς θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα.
Σε πρώτο χρόνο ο Πνευμονίδης πάτησε περιοχή και πλάσαρε από αριστερά, με τον Ραϊέρ να τον σταματά εντυπωσιακά στο 2ο λεπτό.
Ακολούθησε στο 9ο λεπτό ο Παπακανέλλος, του οποίου το σουτ πέρασε εκατοστά από το δοκάρι.
Η απάντηση ήρθε από τον Σία λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, με τη Μίλαν από εκείνο το σημείο να γίνεται πιο πιεστική.
Η ιταλική ομάδα μέχρι το 35’ κρατούσε την κατοχή και προσπαθούσε να γίνει απειλητική, δίχως αποτέλεσμα.
Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός - που ανέκτησε τον έλεγχο - είχε ξανά μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπάκουλας από  θέση βολής έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του αντίπαλου κίπερ.
Με το καλημέρα του β’ μέρους ο Σία έφτασε κοντά στο να κάνει το 1-0, όμως δεν μπόρεσε με προβολή να βρει την μπάλα.
Ακολούθησε το δυνατό σουτ του Σκότι το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σίνα σε κόρνερ στο 53ο λεπτό.
Τελικά όμως η τύχη χαμογέλασε για τον Ολυμπιακό, όταν στο 57ο λεπτό κέρδισε πέναλτι για χέρι του Στάλμαχ.
Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μουζακίτης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα αριστερά της εστίας στο 60ο λεπτό για το 1-0 των Πειραιωτών.
Δευτερόλεπτα αργότερα ο Παπακανέλλος έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο για τον σύλλογό του, όταν κουβαλώντας από δεξιά την μπάλα δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.
Tη χαριστική βολή έδωσε ο Μπακούλας, ο οποίος πέτυχε το κορυφαίο γκολ της χρονιάς με ψαλιδάκι έπειτα από σέντρα του Κουτσογούλα στο 66ο λεπτό.
Εκεί ήρθε και η αντίδραση της Μίλαν που προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση.
Η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Σίνα σταμάτησε δύο φορές τον Σάλα από ευνοϊκή θέση.
Η απάντηση ήρθε από τον Πνευμονίδη που τελικά δεν μπόρεσε να κάνει το 4-0 στο 81ο λεπτό.
Το παιχνίδι μέχρι το τέλος μετατράπηκε σε διαδικαστικού χαρακτήρα και εν τέλει ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου.